Успорити?
Мисао која је код многих изразито присутна како се приближавају пензији или су већ у пензији. Овакав начин размишљања није добар за Ваше здравље. Неактивност утиче на старије особе да губе способност да раде ствари на начин који су радили раније. Недовољна физичка активност води ка чешћим посетама лекару, болничком лечењу и већој употреби лекова за различите болести.
Опширније: Физичка активност VS наследни фактор у постизању дуговечности
Често и не примећујете да сте изгубили на телесној тежини. Данашњи, општеприхваћени тренд, мршавости и важности физичког изгледа, тему ненамерног губитка тежине ставља ван фокуса.
Често постајете свесни да сте изгубили на тежини тек кад неко ко Вас познаје од раније види после дужег периода. Пре него се крене у додавање суплемената у исхрану, важно је сазнати узроке овог губитка. Лекарима је губитак тежине важан сигнал да се нешто дешава са организмом и да не функционише оптимално.
У људској природи је потреба да буду блиски једни с другима. Иако сви старе и у вези с тим постоје неоправдане предрасуде, многи желе да наставе активан и задовољавајући сексуални живот. Поједине физичке промене које се дешавају и код мушкараца и код жена током старења могу да се одразе на нечију способност да имају секс и уживају у сексуалном животу.
Неке жене након ступања у период менопаузе или након хистеректомије чак слободније уживају у овој страни живота него кад су биле млађе, пошто више нема страха од нежељене трудноће. Сексуалну атрактивност не умањују ни седа коса ни нова бора, већ су често и додатни адути женствености. Секс у овим годинама може да представља фонтану живота.
У последњих неколико деценија број особа са преломом кука драматично је порастао у свету па и код нас. Овим повредама су много подложније жене него мушкарци (4:1). Главни разлог је губитак коштане масе тј. остеопороза. У постменопузалном периоду живота жене могу изгубити и до два одсто коштане масе у току једне године. Ако тај период траје десет година, то значи 20 одсто коштане масе мање.
Могућност прелома се увећава што је човек старији. Број прелома кука код жена повећава се после шездесете године, а код мушкараца нешто касније. У познијим годинама за прелом кука довољан је и баналан пад у кући, окретање у кревету, подизање тежег терета...Не ретко ослабљен вид или вртоглавице доводе до таквих падова, а последице су велике. Кости су у том животном добу код многих старијих особа истрошене и ломе се готово саме од себе (спонтане патолошке фрактуре).
Стање здравља уста и зуба старијих Београђана је врло неповољно, чак сваки други становник Београда овог доба је без својих зуба. Протетско збрињавање је често неодговарајуће, а у овом узрасту постоји и низ отежавајућих околности које доприносе оваквом стању.
Брига о протезама и ткиву слузокоже на коју протезе належу важан је за опште здравље, нарочито код старијих особа. Нечисте протезе проузрокују или доприносе настанку болести слузокоже, лошој исхрани, обољењу дисајних путева, срца и желуца. Протезе могу бити резервоар за микроорганизме повезане са бактеријским ендокардитисом, аспирационом пнеумонијом, гастроинтестиналним инфекцијама и хроничним опструктивним плућним болестима.
Страна 1 од 14