Често и не примећујете да сте изгубили на телесној тежини. Данашњи, општеприхваћени тренд, мршавости и важности физичког изгледа, тему ненамерног губитка тежине ставља ван фокуса.
Често постајете свесни да сте изгубили на тежини тек кад неко ко Вас познаје од раније види после дужег периода. Пре него се крене у додавање суплемената у исхрану, важно је сазнати узроке овог губитка. Лекарима је губитак тежине важан сигнал да се нешто дешава са организмом и да не функционише оптимално.
Препоручује се редовна контрола телесне тежине, барем једном месечно и бележење тих вредности, како би се могла сагледати промена тежине. Употреба поуздане кућне ваге за тежину ће Вам дати право стање ствари како би могли предузети све да се ненамерно мршављење заустави и почнете враћање изгубљених килограма.
Ненамерни губитак тежине је сваки онај губитак који није настао као резултат спроведене рестриктивне исхране или појачаних физичких вежби. Ово често иде руку под руку са малнутрицијом - слабом ухрањености у старости, али не мора увек бити тако. Могуће је бити подхрањен, али без губитка у телесној тежини.
Врло је важно утврдити да ли и због чега је дошло до мршављења:
- Губитак тежине може настати услед скривеног здравственог проблема који треба да се утврди и стави под контролу.
- Ненамерно губљење тежине чини старије особе подложније повредама и болестима,
- Ненамерно мршављење указује на то да старија особа не може више да живи сама без туђе подршке.
Из овог произилази потреба праћења телесне тежине и ухрањености старије особе.
Старијој особи, без обзира да ли живи у свом дому или у дому за старе препоручено је једном месечно измерити телесну тежину и те податке сачувати да би лекар или одговорно лице могли да сагледају евентуалне промене.
Опште правило је да губитак тежине већи од 5% у односу на претходно стање у периоду 3 до 6 месеци је разлог за забринутост, као и нагли губитак у кратком временском периоду.
Забринутост треба да изазове и губитак апетита као и смањена снага и сналажење у простору старије особе. Ухрањеност у геријатријском смислу значи обезбеђеност старије особе са довољним уносом калорија, беланчевина због одржавања енергије и мишићне масе. У здравом начину исхране неопходан је унос и довољно минерала и витамина. Здрава исхрана је она која омогућава оптимално функционисање организма и не узрокује или погоршава здравствене проблеме. Медитерански начин исхране погодује већини људи.
Најчешћи узроци губитка тежине и подхрањености
- Депресија и друга психијатријска стања (9%-42% случајева)
- Карцином (16% до 36%)
- Гастроинтестиналне болести (проблеми са желуцем и другим деловима дигестивног пута (6% до 19%)
- Поремећаји штитне жлезде, шећерна болест и остали хормонални поремећаји ( 4% до 11%)
- Кардиоваскуларне болести (2% до 9%)
- Алкохолизам и други поремећаји исхране (4% до 8%)
- Хронична опструктивна болест плућа и друга респираторна оболења до 6%.
- Неуролошки поремећаји, укључујући оне са тешкоћама при гутању (2% до 7%)
- Споредни ефекти лекова до 2%
- Непознати разлози (10% до 36% случајева)
Код старијих особа постоје и додатни разлози који доприносе ненамерном губитку у тежини, а то су :
- Тешкоће изласка ван куће ради набавке хране (смањена покретљивост, бол, страх од пада итд) недостатак превоза, когнитивни проблеми.
- Немогућност да обезбеде храну због малих новчаних прихода.
- Тешкоће приликом жвакања или гутања хране, због лошег стања оралног здравља и неадекватне протетске рехабилитације.
- Затвор је врло чест разлог код старијих особа који утиче на смањени апетит .
- Параноја од тровања храном који се развија код особа са психијатријским стањима. То их води до тога да се не хране одговарајуће.
- Заборавност да треба да узму оброк или немогућност да сами припреме оброк.
- Неукусно припремљена храна може бити разлог мршања, тзв дијета без соли, масноћа, угљених хидрата и да одбија неке старије да узимају такву храну.
Шта учинити да спречи и заустави ненамерни губитак тежине
Најбољи план терапије је заснован на пажљивој стручној процени и исправној дијагнози узрочника, било здравствених или социјалних, који су довели до оваквог стања. Често се прибегава прописивању додатака исхрани или лековима који побољшавају апетит, што не представља најбоље решење.
Треба избегавати стимулаторе апетита или високо калоријске суплементе код анорексије (губитка апетита) или кахексије (губитка мишића) код старијих особа. Најбоље је обезбедити додатне беланчевине и калорије. Масти су врло калоричне, што је добар начин за додавање енергије
Препоручује се маслиново уље на дуже стазе, али и унос хране са масноћама као што је сладолед, кикирики путер за брзо и повремено дизање енергије. Унос млека са додатним белачевинама је такође препоручљив за стања губитка мишићне масе.
Кључни савети за превенцију ненамерног губитка тежине код старијих особа су:
- Праћење телесне тежине, једном месечно са убележавањем добијених мерења ради праћења промена у тежини.
- Неприметно губљење тежине је важно регистровати, а то је сваки губитак тежине већи од 5% претходне тежине старије особе.
- Обратити пажњу на све чиниоце који могу утицати на смањење тежине ко што су набавка, припрема и узимање оброка.
- Суплементи и стимулатори апетита се могу користити тек након консултације са одабраним лекаром старије особе. Они јесу најбрже и најлакше, али не и најбоље решење овог озбиљног здравственог проблема у старијем добу.
Пријатно, Тим Канцеларије за здравље старих