КОВИД-19 је заразна болест узрокована најскорије откривеним Корона вирусом. Овај нови вирус и болест су били непознати пре појављивања у Вухану у Кини, децембра 2019. године.
Симптоми су грозница, умор и суви кашаљ. Неки пацијенти могу имати и болове, запушеност носа, цурење из носа, обложено грло и пролив. Ови симптоми су обично благи и почињу постепено. Неко буде инфициран, али не развије ниједан симптом од поменутих и осећа се добро. Већина (око 80%) се опоравља од болести без потребе за посебном терапијом. Отприлике један од шест оболелих имају озбиљне компликације и долази до тешкоћа са дисањем.
КОВИД-19 се може добити од оних који су инфицирани и то преко :
- Респираторних капљица након кашља и кијања
- Блиског, дужег личног контакта, као што су додиривање, руковање, а да сте након тога додиривали уста, нос, пре него што сте опрали руке.
- Додиривања предмета и површина са вирусом, а након тога додиривањем уста, носа, очију, пре него што сте опрали руке.
- Уколико удишете ваздух у коме се налазе капљице особе која кашље или кија, а има КОВИД-19.
- Важно је одржати одстојање од најмање 2 метра од особе.
- Ширење са особе на особу је доказано .
Како КОВИД-19 утиче на оболеле од шећерне болести
КОВИД-19 може проузроковати много озбиљније симптоме и компликације код оних који имају шећерну болест, старијих и оних са хроничним стањима, као што су болести срца и плућа. Важно је смањити ризик и бити проактиван у спровођењу заштитних мера.
Заштитне мере - кораци за умањење изложености вирусу и заштиту здравља
- Перите руке детаљно и редовно сапуном и топлом водом.
- Након кијања и кашљања користите једнократне, папирне марамице, које ћете одмах након употребе одложити у отпад и опрати руке. Ако сте у немогућности да оперете руке, користитe средства за санитацију, или кијајте у рукав .
- Избегавајте додиривање уста, носа и очију.
- Редовно чистити коришћене површине и предмете које сте додиривали или руковали њима.
- Избегавате контакт са људима који показују симптоме респираторних болести,кашљање, као и са онима који су можда имали контакт са инфициранима.
- Проверите актуелне прописе који су на снази у вези пандемије КОВИД-19.
- Уколико имате грозницу, кашаљ и тешкоће при дисању потражите медицинску помоћ што пре и дајте вашу историју контаката и кретања .
- Све контакте са службом здравствене заштите, који нису хитни, обавите путем телефона, порука, мејлова, обзиром да свака посета здравственој установи повећава ризик да будете изложени вирусу.
- Поштујте одлуке које је држава Србија донела у циљу заштите здравља својих грађана и оних који су се задесили у Србији у време пандемије КОВИД-19.
- Уколико имате шећерну болест, а имате симптоме као што су кашаљ, повишена температура, кратак дах, треба да наставите са својом редовном терапијом и контактирате Вашег изабраног лекара или Завод за јавно здравље. Савет је да пратите вашу гликемију путем апарата са трачицама чешће од уобичајеног.
Уколико се не осећате добро, а имате шећерну болест, поступите на овај начин:
- Будите у контакту са Вашим изабраним лекаром или ендокринологом, чији сте пацијент.
- Послушајте савете које сте добили од вашег лекара по питању дозе лекова за шећерну болест,уколико се не осећате добро.
- Реагујте на знаке и симптоме хипогликемије или хипергликемије, обзиром да су та стања велики изазов за Ваше здравље и живот.
- Уносите довољно течности и узимајте мање, али чешће оброке.
У терапији шећерне болести важан сегмент је и постизање и одржавање што оптималнијег крвног притиска. За то се користе лекови-антихипертензиви.У јавности се помињу антихипертензивни лекови као фактор настанка компликација КОВИД-19. Нема научних доказа за то, стога наставите са узимањем Ваше терапије прописане за регулисање крвног притиска.
- Уколико сте се разболели од КОВИД-19 обезбедите све неопходне информације о Вашем лекару, здравственој установи и здравственој књижици.
- Напишите врсту лекова и дозе које користите.
- Обезбедите се са довољном количином лекова за месец дана.
- Обезбедите довољно ланцета, трачица за праћење гликемије, кетона, итд.
- Обезбедите се и са другим лековима који Вам могу затребати.
- Имајте просте шећере при руци за ситуације кад вам се снизи шећер у крви, обзиром да лекови и начин исхране могу да доведу до таквог стања .
Чувајте се сад и више него пре и ставите под вашу контролу здравље и живот.